Aktivity v okolí

U nás je pořád co dělat. Takřka pod okny a nejbližším okolí nádherná příroda,
spousta památek, bohaté sportovní vyžití i zábava pro celou rodinu.

PAMÁTKY

Objevuj krásu v okolí

Město Prachatice patří k těm, které si i po staletích dokázalo zachovat svůj historický ráz. Renesanční budovy v jeho středu jsou obehnány prstencem hradeb a tento celek tvoří Městskou památkovou rezervaci. Začněte procházku na Malém náměstí u Dolní brány, která je součástí městského opevnění. U fontánky je první zastavení naučné stezky, věnované právě obrannému systému města. Obejdete dokola hradby a dozvíte se více o jejich historii. Po návratu při průchodu Dolní bránou navštivte roztomilý parčík Parkán za obvodovou hradební zdí. Je to místo jako stvořené pro zamilované páry nebo záškoláky. Poté pokračujte na Kostelní náměstí, jehož dominantou je nádherný gotický kostel svatého Jakuba.

Nejzajímavější památky v okolí

Inspirujte se, kam na výlet.

Bašta Helvít

Bašta Helvít je jednou ze sedmi dochovaných bašt městského opevnění v Prachaticích. Nachází se v severní části opevnění, v blízkosti Dolní brány, u ulice Zahradní.

Dolní brána

Dolní brána je název ulice v Prachaticích v Městské památkové rezervaci Prachatice. Spojuje Kostelní náměstí v centru města s Malým náměstím.

Dům č.p.34

Měšťanský dům č.p. 34 se nachází na nároží Kostelního náměstí a Křišťanovy ulice, naproti kostelu sv. Jakuba Většího. Jeho vlastníkem je fyzická osoba.

Heydlův dům (č.p.29)

Renesanční měšťanský nárožní dům č.p. 29 se nachází na Kostelním náměstí v sousedství kostela sv. Jakuba Většího. Je ve spoluvlastnictví fyzických osob.

Husův dům (č.p.71)

Renesanční měšťanský dům č.p. 71, zvaný Husův, se nachází v Husově ulici na nároží s ulicí Věžní. Jeho vlastníkem je město Prachatice.

Kamenná kašna

Původní kašna se sochou Spravedlnosti pochází také ze 16. století. Roku 1583 ji se svými pomocníky vystavěl Ondřej Vlach.

Kaple sv. Filipa Neri

Kaple sv. Filipa Neri, zvaná též Patriarcha, se nachází v lese nad úpatím hory Libín nad Lázněmi sv. Markéty. Jejím vlastníkem je město Prachatice.

Knížecí dům (čp.9)

Komplex dvoupatrového nárožního Knížecího domu s navazujícím původně Národním domem se pod současným společným čp.9.

Kostel sv. Petra a Pavla

Založením románský, v současné podobě však raně gotický kostel sv. ap. Petra a Pavla z druhé poloviny 13. století s barokními úpravami, se nachází na městském hřbitově.

Muzeum krajky

V roce 2022 se bude konat již 8. ročník výstavy prací mladých krajkářek a krajkářů. Tématem tentokrát se staly pohádky. Na vaše práce se již nyní těšíme.

Sluneční hodiny

Největší slunečních hodiny ve střední Evropě se nacházejí v Prachaticích v předpolí Dolní brány.

Štěpánčin park

Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop.

TURISTIKA

Vzhůru na výlet

Prachatice se nacházejí v Šumavském podhůří, na jižním úpatí hory Libín v nadmořské výšce 561 m. Mají chráněnou polohu v kotlině protékáné Živným potokem a uzavřené ze západu hřebenem Libínské hornatiny. Okolí města je tvořeno podhorskou vrchovinou s dominantním vrcholem Libína (1096 m n. m.), která plynule přechází v horské pásmo Šumavy. Na vrcholu Libína se nalézá 27 m vysoká kamenná rozhledna, horská chata a telekomunikační věž.

Kam za turistikou?

Co takhle zkombinovat návštěvu zámků, zřícenin hradů a muzeí s pěší turistikou?

Naučná stezka U Soumarského mostu

Návštěvníci Národního parku Šumava mohou využít naučnou stezku, na které lze sledovat unikátní obnovu rašeliniště. Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory.

Žižkova skalka

Žižkova skalka je zajímavý skalní útvar a zároveň přírodní památka přímo ve městě Prachatice. Jde o křemenný val v podobě protáhlého hřebenu, který je názorným příkladem tektonické činnosti.

Areál lesních her

V Prachaticích v jižních Čechách si na své přijdou hlavně rodiny s dětmi, pro které tady nad Lázněmi svaté Markéty na úbočí kopce Libín vznikl Areál lesních her.

Zážitková trasa Víly Majolenky

Prachatice v jižních Čechách jsou domovem naučné stezky, na kterou budou chtít vyrazit především rodiny s dětmi. Zážitková trasa Víly Majolenky byla otevřena teprve před několika lety a návštěvnici ji najdou v lese nedaleko od bývalých lázní svaté Markéty.

Naučná stezka Na soutoku

Na mostě přes řeku Blanici mezi obcemi Záblatí a Řepešín v jihozápadních Čechách začíná Naučná stezka Na Soutoku. Vede kaňonem Blanice a končí tam, kde se řeka stéká s Milešickým potokem. Stezka je dlouhá 3,4 kilometru.

Obora praturů

V Křišťanově nedaleko od Prachatic v jižních Čechách našlo svůj domov stádo praturů. Až 2 metrů vysokým a 1 tunu vážícím předchůdcům našich krav se tady v místní oboře dobře daří, jelikož evropský pratur vyhynul v roce 1627.

Rozhledna Mařský vrch

Asi 8 kilometrů na sever od Vimperka stojí na kopci Mařský vrch stejnojmenná rozhledna s kaplí. Z 12metrového Mařského vrchu jsou za příznivého počasí hezké výhledy na část Šumavy a Brdy.

Zámek Kratochvíle

V Netolicích v jižních Čechách stojí na břehu rybníka Kratochvíle zámek stejného jména.Lovecký letohrádek byl vystavěn na konci 16. století v renesančním stylu pro Viléma z Rožmberka.

Volarské menhiry

U Volar v podhůří Šumavy stojí na kopci U dvou líp skupina kamenů, kterým se říká Volarské menhiry. Kruh z kamenů tady byl vytvořen v roce 2007, samotné skály ale pochází už z předkřesťanské doby – staré jsou tedy až několik tisíc let a původně byly součástí rondelu v Krušných horách.

ZÁBAVA A SPORT

Sportem ku zdraví

Pro aktivní sportovce je v Prachaticích nově vybudované workoutové hřiště, které nabízí možnost funkčního cvičení. Toto venkovní hřiště je vybaveno hrazdami, bradly, žebřinami a dalšími prvky, sloužícími k tréninku s vlastní vahou. K dispozici jsou QR kódy s návody, které jednotlivé cviky vysvětlí a cvičení tak usnadní.

Sport a zábava v okolí

Uvolněte endorfiny a naplňte vaši dovolenou pocity štěstí. Možností je spousta.

Workoutové hřiště

Dobrou kombinací běhu a posilování nám umožní nové workoutové hřiště v ulici Národní a nebo návštěva herních prvků v Areálu lesních her.

In-line bruslaři

Můžou přímo ve městě využít dvě asfaltové in-line dráhy. První z nich se nachází v areálu městského stadionu a její okruh měří necelých 500 metrů. Druhá trasa má přibližně 1,7 kilometrů, začíná u bývalých Lázní sv. Markéty a částečně kopíruje cyklostezku vedoucí k rozhledně na Libíně.

XTERRA Bike park

Skrývají se dva veřejně přístupné okruhy s trasami z hliněných, dřevěných i umělých překážek. Své si tu najdou začátečníci i zkušení cyklisté. Bikepark je veřejnosti otevřený denně od 8. do 20. hodin a povinností je nošení přilby v jeho areálu.

Areál lesních her

Tipem především pro rodiny s dětmi, dostupný je totiž i s kočárkem. Na krátké procházce lesem potkáte pět stanovišť s dřevěnými atrakcemi, inspirovanými obydlím zvířat.

Plavecký bazén Prachatice

Klasický plavecký bazén má na délku 25 metrů. Bazén má 6 plaveckých drah a díky tomu, že je bazén bez relaxačních a zábavních atrakcí, je určen zejména pro sportovní plavání. Součástí plaveckého bazénu je rovněž vířivka pro 8 osob s teplotou vody 36 °C a malý bazén o velikosti 9×6 m se skluzavkou a s teplotou vody 32 °C. Najdete zde nově i saunový svět, fitness, masáže a plaveckou školu.

Veřejné koupaliště Hulák

Hulák je veřejné koupaliště v Prachaticích, městě v Jihočeském kraji na jihozápadě České republiky. Stavělo se od 1. srpna 2006 do 30. června 2007. Otevřeno bylo 21. srpna 2007, za účasti recesistické skupiny, která má deset tanečnic a stejně akvabel.